Εθνική Ελλάδας, Euro 2024: Αυτοί είναι οι αντίπαλοί μας στον όμιλο των προκριματικών

Η Εθνική Ελλάδας έμαθε τους τέσσερις αντιπάλους της, Ολλανδία, Γαλλία, Ιρλανδία, Γιβραλτάρ, στα προκριματικά του Euro 2024, στην κλήρωση που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Κυριακής στο εκθεσιακό κέντρο του «Φεστχάλε» στη Φρανκφούρτη.

Η «γαλανόλευκη» τοποθετήθηκε στο 2ο όμιλο και θα διεκδικήσει μία από τις πρώτες δύο θέσεις που οδηγούν στην τελική φάση του τουρνουά που θα διεξαχθεί στη Γερμανία το καλοκαίρι του 2024. Όλοι οι αγώνες θα διεξαχθούν μέσα στο 2023, με την πρεμιέρα να διεξάγεται στις 23 Μαρτίου και το φινάλε στις 19 Νοεμβρίου.

Σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει, υπάρχει η δεύτερη ευκαιρία που της προσφέρει η πρωτιά που κατέκτησε στον όμιλό της στη League C του Nations League.

Οι δέκα προκριματικοί όμιλοι

  1. Ισπανία, Σκωτία, Νορβηγία, Γεωργία, Κύπρος
  2. Ολλανδία, Γαλλία, Ιρλανδία, Ελλάδα, Γιβραλτάρ
  3. Ιταλία, Αγγλία, Ουκρανία, Βόρεια Μακεδονία, Μάλτα
  4. Κροατία, Ουαλία, Αρμενία, Τουρκία, Λετονία
  5. Πολωνία, Τσεχία, Αλβανία, Νησιά Φερόε, Μολδαβία
  6. Βέλγιο, Αυστρία, Σουηδία, Αζερμπαϊτζάν, Εσθονία
  7. Ουγγαρία, Σερβία, Μαυροβούνιο, Βουλγαρία, Λιθουανία
  8. Δανία, Φινλανδία, Σλοβενία, Καζακστάν, Βόρεια Ιρλανδία, Σαν Μαρίνο
  9. Ελβετία, Ισραήλ, Ρουμανία, Κόσοβο, Λευκορωσία, Ανδόρα
  10. Πορτογαλία, Βοσνία, Ισλανδία, Λουξεμβούργο, Σλοβακία, Λιχτενστάιν

Οι αγωνιστικές στα προκριματικά του EURO 2024

  1. 23–25/03/2023
  2. 26–28/03/2023
  3. 16–17/06/2023
  4. 19–20/06/2023
  5. 07–09/09/202
  6. 10–12/09/2023
  7. 12–14/10/2023
  8. 15–17/10/2023
  9. 16–18/11/2023
  10. 19–21/11/2023
  • 21/3/2024: ημιτελικοί play-offs Nations League
  • 26/3/2024: τελικοί play-offs Nations League

Τα αρχικά γκρουπ δυναμικότητας

  1. Δανία, Πορτογαλία, Βέλγιο, Ουγγαρία, Ελβετία, Πολωνία + Ολλανδία, Κροατία, Ισπανία, Ιταλία (ως γκρουπ Nations League)
  2. Γαλλία, Αυστρία, Τσεχία, Αγγλία, Ουαλία, Ισραήλ, Βοσνία, Σερβία, Σκωτία, Φινλανδία
  3. Ουκρανία, Ισλανδία, Νορβηγία, Σλοβενία, Ιρλανδία, Αλβανία, Μαυροβούνιο, Ρουμανία, Σουηδία, Αρμενία
  4. Γεωργία, Ελλάδα, Τουρκία, Καζακστάν, Λουξεμβούργο, Αζερμπαϊτζάν, Κόσοβο, Βουλγαρία, Νησιά Φερόε, Βόρεια Μακεδονία
  5. Σλοβακία, Βόρεια Ιρλανδία, Κύπρος, Λευκορωσία, Λιθουανία, Γιβραλτάρ, Εσθονία, Λετονία, Μολδαβία, Μάλτα
  6. Ανδόρα, Σαν Μαρίνο, Λιχτενστάιν

Οι περιορισμοί που εφαρμόστηκαν

  • Κατόπιν αποφάσεων της Εκτελεστικής Επιτροπής της UEFA, δεν κληρώθηκαν στον ίδιο προκριματικό όμιλο τα εξής ζευγάρια: Αρμενία-Αζερμπαϊτζάν, Λευκορωσία-Ουκρανία, Γιβραλτάρ-Ισπανία, Κόσοβο-Βοσνία Ερζεγοβίνη, Κόσοβο-Σερβία
  • Σε οκτώ χώρες υφίσταται βάσιμη πιθανότητα ακραίων καιρικών συνθηκών κατά τους χειμερινούς μήνες και προκειμένου να περιοριστεί το ενδεχόμενο δυσκολίας στη διεξαγωγή αγώνα ή αναβολής του, μόνο δύο ομάδες των χωρών αυτών κληρώθηκαν στον ίδιο όμιλο: Λευκορωσία, Εσθονία, Φινλανδία, Λετονία, Λιθουανία, Νορβηγία, Ισλανδία, Νησιά Φερόε
  • Χώρες με μεγάλες χιλιομετρικές αποστάσεις μεταξύ τους τελούν υπό μερική εξαίρεση, καθώς μόνο ένα ζευγάρι εξ αυτών μπορεί να κληρωθεί στον ίδιο όμιλο: Ισλανδία, Γιβραλτάρ, Πορτογαλία από/προς Αζερμπαϊτζάν, Κύπρος, Γεωργία, Ισραήλ από/προς Ισλανδία, Ανδόρα, Αγγλία, Γαλλία, Γιβραλτάρ, Ισλανδία, Μάλτα, Βόρ. Ιρλανδία, Πορτογαλία, Δημ. Ιρλανδίας, Σκωτία, Ισπανία, Ουαλία από/προς Καζακστάν